Elazığ Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Elazığ tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Elazığ ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Elazığ tanıtım sayfası.
 
 
Elazığ Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Doğu Anadolu'nun en eski şehirlerinden olan Elazığ tarihi, doğası, köklü gelenekleri ve gelişen turizmi ile gezginlerin keşif duraklarından biri...

Elazığ, yılın her dönemi farklı turizm olanakları sunan, Doğu Anadolu'nun en eski ve gelişmiş şehirlerinden biri. Doğası, köklü gelenekleri ve gelişen turizmi ile gezginlerin doğudaki keşif duraklarından biri olan Elazığ'da bir tatil planlıyorsanız gezilecek yerler listemize göz atmayı unutmayın.

Harput Kalesi: Urartular döneminde kalma, Elazığ'ın simgelerinden olan Harput Kalesi geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken bir tarihi mekan. Süt Kalesi olarak da bilinen Harput Kalesi, Harput şehrinin güney kısmında ve Elazığ Ovası'na hakim bir tepe üzerinde bulunuyor.

Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi: Elazığ'ın ve bulunduğu bölgenin arkeolojik tarihi hakkında bilgilere ulaşabileceğiniz ve eserleri görebileceğiniz Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi Elazığ'da gezilmesi gereken yerlerden.

Doğal Güzellikler: Elazığ, Doğu Anadolu'daki pek çok kent gibi birçok doğal güzelliğe sahip. Hem eşsiz güzellikte manzaralar sunan hem de mesire yeri olarak sıkça ziyaret edilen Keban Baraj Gölü ve Hazar Gölü, dünyanın en genç doğal şelalesi olma özelliğine sahip olan Çırçır Şelalesi, sadece yaz aylarında buz tutan ve Elazığ'ın en önemli turizm merkezlerinden olan Harput Buzluk Mağarası görmeniz gereken yerlerden.

Kaplıcalar: Elazığ'da kültür ve doğa turizminin yanı sıra termal turizm de gelişmekte. Şifalı kaplıca suları eşliğinde keyifli bir tatil yapmak isterseniz Ağın Kaplıcası ve Karakoçan Kolan Kaplıcası'nı ziyaret edebilirsiniz.

Hazarbaba Kayak Merkezi: Elazığ, Doğu Anadolu'da kış sporlarının parlayan yıldızlarından bir. Son yıllarda kış turizminde ilginin arttığı Elazığ'da kış sporları için Hazarbaba Kayak Merkezi ziyaret ediliyor. Siz de kış aylarında Elazığ'da bulunursanız Hazarbaba Kayak Merkezi'ni görebilirsiniz.

 
 
 

Elazığ Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Elazığ için bir öneri ekleyin
Elazığ Kapalı Çarşı
Elazığ Kapalı Çarşı
Elazığ'ın en önemli ve en eski ticaret merkezi olan Elazığ Kapalı Çarşı, sadece yerel halkın değil, Elazığ'a gelen turistlerin de uğrak noktalarından biri haline gelmiş durumda. 2013 yılında tarihi yapısının bozulmayacak [Yazının Devamı]

Diley Kuru - 30 Eylül 2014, Salı - Yorum Sayısı : 0
Hazar Gölü Plajı
Hazar Gölü Plajı
Elazığ'a 22 km uzaklıkta bulunan Hazar Gölü, Hazarbaba ve Mastar dağları arasında kalmış, ülkemizin yegane güzelliklerinden biri. Mavinin ve yeşilin muhteşem uyumunu gözler önüne seren Hazar Gölü Plajı ise 22 [Yazının Devamı]

Diley Kuru - 30 Eylül 2014, Salı - Yorum Sayısı : 0
Harput Buzluk Mağarası
Harput Buzluk Mağarası
Elazığ'a 12 km, Harput'a 4 km mesafede bulunan Buzluk Mağarası, Keban Baraj Gölü'nün seyir tepesi konumunda yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre Buzluk Mağarası'nın tarihi Urartulara kadar uzanıyor. Yani Harput'un tarihinden [Yazının Devamı]

Diley Kuru - 30 Eylül 2014, Salı - Yorum Sayısı : 1
Kömürhan Köprüsü
Kömürhan Köprüsü
‘Kömürhan Köprüsü Harput'a bakar' denir ünlü Fırat türküsünde. Aslında Harput'a bakmayan ama Fırat Nehri'nin iki yakasını birleştiren Kömürhan Köprüsü, Elazığ – Malatya karayolunun 51. kilometresinde bulunuyor. Diğer bir adıyla İsmet [Yazının Devamı]

Diley Kuru - 30 Eylül 2014, Salı - Yorum Sayısı : 0
Keban Baraj Gölü
Keban Baraj Gölü
Atatürk Baraj Gölü'nden sonra Türkiye'nin en büyük yapay gölü özelliğini taşıyan Keban Baraj Gölü, Elazığ sınırları içerisindedir. Murat Vadisi boyunca uzanan gölün toplam uzunluğu 125 kilometredir. Keban Baraj Gölü'nde elektrik [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 22 Kasım 2013, Cuma - Yorum Sayısı : 0
Hazarbaba Kayak Merkezi
Hazarbaba Kayak Merkezi
Kış turizmin geliştiği noktalardan biri de Elazığ Sivrice'de bulunan Hazarbaba Kayak Merkezi'dir. Hazarbaba Kayak Merkezi, aynı ismi taşıdığı Hazarbaba Dağı'nda bulunmaktadır. Özellikle günübirlik ziyaretçilere hizmet vermekte olup; 1997 yılından bu [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 13 Kasım 2012, Salı - Yorum Sayısı : 0
Çırçır Şelalesi
Çırçır Şelalesi
Dünyanın en genç doğal şelalesi olan Çırçır Şelalesi, Keban Baraj Gölü'nden meydana gelmiştir. Elazığ'da bulunan Keban Baraj Gölü'nün çevresindeki alabalık tesisleri, doğanın içinde unutulmaz lezzetler sunuyor. Çırçır Şelalesi barajın kurulmasından [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 2 Ekim 2012, Salı - Yorum Sayısı : 3
Harput Kalesi
Harput Kalesi
Urartular tarafından inşa edilen Harput Kalesi iki bölümden oluşmaktadır. Süt Kalesi olarak da bilinmektedir ve bir rivayete göre yapımı sırasında harcına su değil de süt eklenmiş çünkü o dönemde bu [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 13 Haziran 2012, Çarsamba - Yorum Sayısı : 1
Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi
Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi
Bir şehrin ilk olarak müzeleri gezmelidir bizce. Çünkü keşfe çıkmadan önce şehrin kültürünü, tarihini ve sosyal yaşantısını en iyi yansıtan mekanlardır müzeler. Bu sayfamızda sizlere Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nden [Yazının Devamı]

Ordinaryus Tatilyus - 31 Aralık 2010, Cuma - Yorum Sayısı : 0
 
 
Gezgin Yorumları
 
Elazığ'da yaşıyorum ve her yeri gezdim, size de gezmenizi öneririm. Elazığ Park 23 AVM ve Akgün AVM'yi de gezmenizi öneririm.
okan l 21 Nisan 2015, Salı 19:07 l  
 
Elazığ muhteşem bir yer. Gezilecek çok yerleri var.
gul bahar yalcin l 11 Mart 2015, Çarsamba 21:06 l  
 
Elazığ'da en meşhur etkinlik Gazi Caddesi'ni tavaf etmek. Gezilecek hiçbir yeri yok, yakın illerden Adıyaman - Diyarbakır daha mantıklı gezme konusunda. Yerel yemeği yok, varsa yoksa sırrım onu da düzgün yapan bir yer yok.
Osman aktürk l 20 Eylül 2014, Cumartesi 16:23 l  
 
Ekimde eczacı arkadaşlarımla beraber, Elazığ'a gideceğiz. Doğrusu bu yazılanlar beni irite etti. Ancak güzellik, göreceli bir kavramdır. Gideceğim, göreceğim ve yazacağım. Ben bardağın dolu tarafını gören bir insanım. Pişman olacağımı kesinlikle sanmıyorum.
Eczacı Fikret BAYRAKTAR l 30 Haziran 2014, Pazartesi 17:59 l  
 
1 yıldır buradayım ve gezmeyi çok seven biriyim fakat Elazığ'da hiç gezmedim, hep dışarlara farklı şehirlere gidip gezdim. Çünkü Elazığ'da kahveden başka bir yer yok.
murat nesil l 16 Mayıs 2014, Cuma 15:17 l  
 
Ben 3 yıldır Elazığ'dayım, Fırat Üniversitesi öğrencisiyim. Elazığ'da kahveden başka gidilecek yer yok, ona da kızlar gidemiyor. Bizim erkek tayfası 7/24 kahvede, gariban kızlar ne yapsın. Elazığ'da çiçek ekmekten başka yapılan faaliyet yok, bir AVM' si vardı, misal o da kapandı. Bakkalların tabelasında AVM yazıyor.
özgün amal l 9 Mayıs 2014, Cuma 17:17 l  
 
Çok güzel bir şehir.
irem karakaya l 6 Mayıs 2014, Salı 20:53 l  
 
Elazığ muhteşem bir yer arkadaşlara katılmıyorum. Evet bazı semtler gelişmemiş olabilir ama doğayı seven için, doğayı gerçekten seven için muazzam bir yer. Eğer gerçekten bana katılıyorsanız cevaplarınızı seve seve okurum. Seni seviyorum Elazığ.
melis tatlıtuğ l 6 Mayıs 2014, Salı 18:23 l  
 
Elazığ gerçek başıboş, sahipsiz bir Elazığ. Ne sokağı sokak, ne caddesi cadde, her caddesi toz pislik, her sokağında kostebek çıkmış gibi bozuk asfaltlar. Kaldırım parke taşları çok farklı, yerinde yok hiçbiri. Neyse herkes bu memlekete bir şey verdiğini sanıyor, olanı alıyor halbuki. Ne otelleri var, ne de doğru dürüst eğlence, ne alışveriş merkezleri. Yazık yürünecek kaldırım yok, vay böyle vay şöyle iyi değil. Belediye zaten çöp toplamaktan başka bir şeye yaramadı, zaten bir şey anlatmaya gerek yok. Çimanto fabrikası merkezde, çarşıda, herkese yeterince güzel buzlukmuş, çırçırmış dört beş otel varmış da kökünü toplasan bir otel etmez. Eksik çok be arkadaşlar.
hakan l 3 Mayıs 2014, Cumartesi 02:11 l  
 
Elazığ çok güzel bi şehir. :)
eda çankaya l 9 Nisan 2014, Çarsamba 17:09 l  
 
Burak'ın söylediği gibi değil. Elazığ çok güzel bir şehir.
eda çankaya l 9 Nisan 2014, Çarsamba 17:08 l  
 
Elazığ süper bir yer.
pamuk l 19 Mart 2014, Çarsamba 14:10 l  
 
Elazığ gelişmeye hazır bir il, eğer doğru yatırımlar yapılırsa gerçekte çok daha güzel olacaktır.
SAMET KESKİN l 23 Şubat 2014, Pazar 15:50 l  
 
Elazığ anlatılması zor bir şehir, keşfedilmeyen daha çok güzel yer var, en azından doğal.
tülay bulut l 17 Ocak 2014, Cuma 20:09 l  
 
Dünyanın en güzel yeri, siz gidip gezdiniz mi de konuşuyorsunuz? Ben Elazığlı'yım ve oradan çok memnunum.
zeynep şaşmaz l 13 Ocak 2014, Pazartesi 15:49 l  
 
O çiçeklere bakmak bile insanın ruhunu dinlendiriyor. En azından göze hitap eden bir şeyler var.
melike l 22 Aralık 2013, Pazar 14:18 l  
 
Çok güzel. :)
buğra özen l 7 Aralık 2013, Cumartesi 10:23 l  
 
Elazığ'da gezilecek hiç yer yok. Elazığ'a yapılan tek faaliyet çiçek ekmek.
fatma l 5 Aralık 2013, Perşembe 16:13 l  
 
Elazığ çok güzel bir şehir.
ali uygun l 21 Ekim 2013, Pazartesi 14:02 l  
 
Ben Elazığlıyım, her şeyini beğeniyorum, tek nüfusunu beğenmiyorum, en çok beğendiğim ilçe Harput.
bora akbaba l 12 Ekim 2013, Cumartesi 16:14 l  
 
Belki her şehirde olduğu gibi arka sokaklar pis olabilir ama geçmişi tarihin derinliklerine dayanan Harput ve birçok evliyayı bağrında barındıran güzel şehir Elazığ selam olsun sana. Hele de insanlarının güzelliği tarif bile edilemez. Herkes gelip görsün ve insanlık dostluk kardeşlik dersi alsın isterim. Sevgiler.
bülent okur l 10 Ekim 2013, Perşembe 14:24 l  
 
Çok pis bir şehir.
burak l 10 Ekim 2013, Perşembe 10:33 l  
 
Gezilecek hiç güzel yer yok.
hafize tosun l 16 Ağustos 2013, Cuma 20:47 l  
 
 
Peki Elazığ hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

Alternatif bir tatil için gezginlerin Kabak Koyu hakkındaki görüşlerini okuyabilir, kendi görüşünüzü paylaşabilirsiniz.

Marmaris'te gece hayatı hakkında gezginlerin görüşlerinden faydalanmak için Marmaris Barlar Sokağı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Seyahat Tüyoları